Opony to jedyny element pojazdu, który ma kontakt z nawierzchnią. Właśnie dlatego ich stan ma bezpośredni wpływ na zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Istotna jest przede wszystkim głębokość bieżnika, który według przepisów powinien mieć co najmniej 1,6 mm (optymalnie to 3 mm). Zbyt mały – nieefektywnie odprowadza wodę przy większych prędkościach pojazdu, co może doprowadzić do wpadnięcia w poślizg oraz znacznie wydłużyć drogę hamowania. Duże znacznie ma również wiek opon. Okazuje się, że już okres ich użytkowania wynoszący powyżej 5 lat znacznie zwiększa ryzyko rozpadania się gumy, a aby tego uniknąć, trzeba na bieżąco kontrolować stan opon i inwestować tylko w ogumienie wysokiej jakości pochodzące od uznanych producentów, takich jak firma Goodyear, której jesteśmy autoryzowanym serwisem.

Ciśnienie ogumienia a zużycie paliwa

Okazuje się również, że stan opon ma niebagatelne znaczenie na zużycie paliwa w pojeździe. Wynika to z oporów toczenia, na które wpływ ma m.in. wspomniany wcześniej bieżnik opony. Im więcej rowków i nacięć on posiada, tym opory te są większe. Oznacza to, że opony przeznaczone na zimę mają mniejszą efektywność paliwową aniżeli letnie. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ciśnienie wewnętrzne, które regulujemy również w naszym serwisie ogumienia. Wyższe o zaledwie 0,3 bara powoduje wzrost oporów toczenia średnio o 6%, co bezpośrednio przekłada się na szybsze zużycie paliwa i częstsze wizyty na stacji paliw.

Powyższe przykłady pokazują, że nie wolno ignorować problemów z ogumieniem, dlatego też zachęcamy do regularnego korzystania z naszych usług stacji kontroli pojazdów czy usług wulkanizacyjnych.

goodyear logo 300x188

Oferujemy serwis opon:

dla pojazdów osobowych

Opona osobowe 300x300

dla pojazdów ciężarowych

Opona ciezarowe 300x300

dla pojazdów budowlanych oraz rolniczych

Opona rolnicze 300x300