Jakie wyposażenie musi mieć naczepa kurtynowa?

Posted by polser8
Category:

Naczepa kurtynowa, inaczej tzw. firanka to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych spotykanych rodzajów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wyróżniają ją elastyczne boki oraz możliwość przewożenia właściwie każdego rodzaju towaru, w związku z czym jest bardzo uniwersalna. Przesuwne plandeki boczne i dach sprawiają, że załadunek może odbyć się z boku, z tyłu lub od góry. Zdecydowanie ułatwia to w wielu wypadkach pracę.

Co powinno znaleźć się w wyposażeniu naczepy kurtynowej?

Przeglądy samochodów ciężarowych mogą nam wskazać ewentualne braki w wyposażeniu, które będą miały istotne znaczenie w czasie kontroli drogowej kierowcy przewożącego dowolny ładunek. Jak często wskazują sami kierowcy, największe znaczenie ma bezpieczeństwo, w związku z czym niezbędne jest posiadanie sprzętu w postaci pasów, narożników i belek, które umożliwią odpowiednie zabezpieczenie przewożonego ładunku. Niezbędna jest również drabina, która pomoże z zdjęciu plandeki lub jej odśnieżeniu zimą. Ponadto we własnym zakresie warto również posiadać miotłę, gdyż wiele firm przed załadunkiem wymaga, aby naczepa była odpowiednio czysta. Niezbędna jest również tyczna z haczykiem, która ułatwia odsłanianie plandeki.

Pośród niezbędnych elementów znajduje się również podstawowy zestaw naprawczy. Zdarza się bowiem, że plandeka pęknie lub zostanie przecięta. W takich sytuacjach konieczne będzie jej załatanie, dla bezpieczeństwa ładunku. Można kupić gotowe łatki lub wozić ze sobą odpowiednią mocną taśmę.

 Transport różnych ładunków

Ilość niezbędnych elementów zabezpieczających jest często uzależniona od rodzaju ładunku, jaki będzie przewożony. W związku z tym warto być przygotowanym na różne ewentualności. Drabina i plandeki są często elementami, które znajdują się na wyposażeniu naczepy, która odbieramy od producenta. Jednak o elementy dodatkowe i doposażenie musimy zadbać samodzielnie. Z pewnością z każdym kolejnym kursem będziemy wiedzieć coraz więcej na temat nie tylko bezpieczeństwa, ale również użytecznych rozwiązań.

Dodaj komentarz