Jak często należy wykonywać przegląd techniczny samochodu?

Posted by polser8
Category:

Regularne przeglądy techniczne to nie tylko jedna z podstaw prawidłowego funkcjonowania samochodu W myśl Prawa o Ruchu Drogowym także warunek, dzięki któremu może on zostać dopuszczony do ruchu. Ponadto bieżąca znajomość stanu pojazdu gwarantuje nam maksymalne możliwe bezpieczeństwo.

Dlaczego należy robić przegląd techniczny samochodu

Badanie techniczne ma na celu skontrolowanie stanu zawieszenia, oświetlenia, hamulców oraz ogumienia pojazdu, a także sprawdzenie go na okoliczność występowania jakichkolwiek wycieków. Przeglądy okresowe potwierdzają dobry stan techniczny samochodu, co równa się dopuszczeniu go do ruchu drogowego na okres, po którym przewidywane jest następne badanie. Jeżeli zaniedbamy ten obowiązek i nie zrobimy przeglądu w wymaganym terminie, podczas ewentualnej kontroli możemy zostać ukarani mandatem w wysokości nawet 500 zł, a w najgorszym razie – odebraniem dowodu rejestracyjnego. Jeżeli zaś spowodujemy wypadek samochodowy, nie mając ważnego przeglądu, może okazać się, że nie dostaniemy odszkodowania AC.

Kiedy należy zrobić przegląd techniczny samochodu

Czas pierwszego przeglądu technicznego, jakiemu powinien zostać poddany pojazd, zależy od kilku czynników. Jeżeli nasz samochód jest nowy, będziemy musieli dopilnować tego dopiero po trzech latach użytkowania. Kolejny przegląd należy zrobić po upływie dwóch lat a następnie już co roku. 

Równie ważne jest dokonywanie przeglądu w określonych okolicznościach – takich jak naprawa mająca miejsce po wypadku na tyle poważnym, by określone elementy konstrukcji uległy uszkodzeniu. Również i w tym przypadku jest to warunek ponownego dopuszczenia pojazdu do ruchu. Przeglądu musimy dokonać także wtedy, gdy nasz samochód został w jakiś sposób zmodyfikowany – np. w wyniku naprawy, która mogła zmienić jego stan techniczny lub doposażenia w alternatywną instalację zasilając silnik tj: LPG,CNG lub LNG. W takim przypadku okresowe badania techniczne wykonujemy co roku.

Podczas kontroli Inspekcji Transportu Drogowego lub kontroli drogowej policji funkcjonariusz może stwierdzić, że samochód z tej czy innej przyczyny nie spełnia wymogów technicznych. W takiej sytuacji możemy otrzymać nakaz przeprowadzenia dodatkowego przeglądu technicznego.

Dodaj komentarz