Cechy charakterystyczne opon do samochodów ciężarowych

Posted by polser8
Category:

Opony do samochodów ciężarowych to specjalne opony, które są odpowiednio dostosowane do ciężkiej pracy. Zostały one skonstruowane w ten sposób, aby doskonale sprawdzały się w przewożeniu bardzo ciężkich towarów na długich trasach. Co każdy powinien wiedzieć o oponach do samochodów ciężarowych? Poniżej znajdują się wszystkie najważniejsze informacje – zachęcamy do przeczytania!

Podział opon ciężarowych

Opony ciężarowe dzielą się ze względu na rodzaj podłoża, do którego są przystosowane. Wyróżniamy opony przeznaczone do transportu dalekobieżnego, jak i do transportu lokalnego. Innym typem opon jest natomiast ogumienie, które stosuje się zarówno w transporcie osobowym (mowa tu o autobusach), jak i transporcie budowlanym.

Warto tutaj również podkreślić, że opony ciężarowe również dzielą się na letnie i zimowe. Mimo że przepisy nie regulują kwestii wymiany takich opon, to i tak wielu kierowców decyduje się na wymianę opon – najczęściej wynika to po prostu ze względów bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć jednak, że wymiana opon ciężarowych nie należy do najtańszych usług.

Nie możemy także zapominać o odpowiedniej eksploatacji opon ciężarowych. Tylko wtedy, gdy będziemy o nie dbać, możemy mieć pewność, że będą nam one długo służyły. Najważniejsza jest kontrola ciśnienia w oponach. Warto wiedzieć, że jeśli będzie ono zbyt niskie, to będzie powodować znacznie szybsze zużywanie się opon, a ponadto dojdzie do zmniejszenia skuteczności hamowania.

Jak rozumieć oznaczenia umieszczane na oponach ciężarowych?

Praktycznie na każdym rodzaju opon znajdują się oznaczenia – także na oponach do samochodów osobowych. Jednak mało kto wie, co one oznaczają. Znajdują się one na bocznej ściance opony, natomiast informacje dotyczące ich parametrów zapisuje się w formie liter i cyfr. Jakie informacje znajdziemy na oponach ciężarowych? Przede wszystkim szerokość opony, średnicę obręczy, rodzaj zastosowanej konstrukcji, wysokość profilu, a także oznaczenie osi.

Co jeszcze jest ważne? Podczas zakupu opon ciężarowych wiele osób zastanawia się, czy należy zwrócić szczególną uwagę na indeks nośności. Jak najbardziej powinniśmy to zrobić, gdyż jest on związany z maksymalną nośnością i maksymalną dopuszczalną prędkością, więc po prostu nie możemy nie zwrócić na niego uwagi. Indeks nośności informuje nas o tym, jakie jest największe dopuszczalne obciążenie opony przy jeździe z najwyższą dopuszczalną prędkością.

Dodaj komentarz