Jak zaplanować transport Eko?

Posted by polser8
Category:

Terminem bardzo rozpowszechnionym w ostatnim czasie, jest transport Eko. Kojarzony jest bezpośrednio z ekologiczną jazdą. Jednak pod tym określeniem kryje się jeszcze rodzaj transportu, bardzo ważny z punktu ochrony środowiska.

W największym uproszczeniu transport Eko to przewóz różnego rodzaju substancji, takich jak produkty chemiczne i petrochemiczne, paliwa płynne, jak estry, benzyna, diesel i biodiesel, czy AdBlue, oraz produkty sypkie. Z uwagi na fakt, że jest to rodzaj substancji toksycznych i mających negatywny wpływ na środowisko, należy dbać o to, aby ich transport przebiegał w najwyższym stopniu bezpieczeństwa, tak aby nie wydostały się one do otoczenia. Taki więc transport, określa się mianem Eko, czyli bezpieczny dla środowiska, chroniący je przed niekontrolowanym przedostaniem się do atmosfery, wód i wód gruntowych, oraz ziemi, substancji toksycznych. W tym celu każda firma specjalizująca się w przewozie substancji niebezpiecznych, jak LPG Polonia, musi dysponować odpowiednimi pojazdami, wyposażonymi we właściwie zabezpieczone plandekami naczepy, w naczepy kurtynowe, cysterny oraz silosy. Tylko przy odpowiednim rodzaju wyposażenia, możliwe jest prowadzenie Eko transportu.

Planowanie transportu

Każdy przewóz jest elementem odpowiedzialnej logistyki. Zarówno jeśli chodzi o transport materiałów sypkich dla branży spożywczej, czy substancji chemicznych, dla branży przemysłowej jak i szeroko pojętego transportu. Podstawowymi parametrami, istotnymi z punktu widzenia każdego przewozu, jest jego jak najkrótszy czas oraz bezproblemowe dostarczenie ładunku. Dodatkowo w przypadku substancji szkodliwych ważne jest, aby nie dopuścić do ich przedostania się poza obręb zbiornika, w którym są przewożone. Przynosi to wówczas podwójne straty, np. wyciek paliwa generuje straty w paliwie i dodatkowo zanieczyszcza glebę i wody w pobliżu. Dlatego jeśli chcemy zamówić transport Eko, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić firmy świadczące takie usługi i zwrócić szczególną uwagę na ich wyposażenie. Tylko i wyłącznie nowoczesny sprzęt, gwarantuje bezpieczeństwo transportu, dlatego na ten szczególny element powinniśmy zwrócić uwagę. Niespecjalnie opłaca się oszczędzanie na tym elemencie, gdyż ostatecznie przyniesie to więcej szkód niż pożytku. Gdy już mamy wybraną firmę, koniecznie musimy ustalić ilość substancji, którą dysponujemy lub której potrzebujemy, aby przewieźć z jednego miejsca do drugiego. Tylko w ten sposób będziemy wiedzieć, ile pojazdów dokładnie potrzebujemy. Kolejnym elementem transportu Eko jest czas, ten powinien być oszacowany zawsze z „górką” tak, aby uwzględniać pewne opóźnienia, jakie mogą wystąpić na trasie. A jeśli zamierzamy dokonać transportu w kilka miejsc, należy tak zaplanować przejazd, aby ograniczyć czas transportu do maksimum. Jeśli np. dysponujemy kilkoma stacjami benzynowymi, to taki przewóz musi odbywać się w najrozsądniejszy sposób, najczęściej obierane są punkty najbliżej siebie. Wpływa to również bardzo korzystnie na aspekt ekologicznej i ekonomicznej jazdy, co również dla samego środowiska ma pozytywny wpływ. Kolejnym bardzo istotnym elementem transportu Eko, jest odpowiednio przygotowany punkt odbioru, który przystosowany jest do przechowywania substancji toksyczny i  w takiej ilości, w której dokonujemy przewozu. Na samym końcu warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii, którą jest umowa z przewoźnikiem. Należy pamiętać, że renomowane firmy transportowe dysponujące odpowiednimi środkami transportu, bardzo często mają podpisane kontrakty, i dotrzymują wszelkich terminów. Nie zawsze jest więc możliwe zamówienie przewozu z dnia na dzień, choć można próbować. Najbezpieczniej jest zaplanować przewóz o wiele wcześniej, jeśli jest to możliwe, i zawrzeć odpowiednią umowę z przewoźnikiem.

Dodaj komentarz